بازهم خمره ای دیگر از گور دخمه های اشکانیان در تپه تاریخی گز

نوشته شده توسط ahmad marateb در اسفند ۵, ۱۳۹۱ – ۵:۱۰ ق.ظ -

  

در ادامه خبر های باستانشناسی قبل، امروز چهار شنبه ۹۱/۱۲/۲ با تلفن آقای مهندس احمدی باستانشناس مشغول به کار در تپه تاریخی گز از کشف خمره ایی دیگر از گور دخمه های تپه تاری گز حاصل شد و به اتفاق همکاران سریع به محل آمدیم. بله چه خبر خوشحال کننده ایی برای فرهنگ دوستان و تاریخ شناسان؟!؟

  
با مشخص شدن دهانه ۴۰ سانتی متری خمرۀ سفالی ابعاد ترانشه را بزرکتر و کار با تعداد بیشتر و دقت بالاتر ادامه پیدا کرد و در حساس ترین شرایت بود که آقای روح اله عابدی از همشهریان فرهنگی و کارشناس باستان شناسی از محل کار خود رسید و با توجه به ارتباط تحصیلاتی و علاقه بالای او با همان لباسهای مرتب و تمیز خود به داخل ترانشه رفت و شروع به آزاد سازی و خاکبرداری های دور خمره کرد تا بتوانیم این بار بعد از حدود ۲۰ قرن خمره ی سفالی را سالم از دل زمین خارج کنیم که در این راسته عزیزان و کارگران شهرداری چون حسین مطلبی و ابوذر و جچت و بهشتی و صالح و . . . ( شرمنده که اسامی تعدادی را ندارم ) کمک می کردند. در همین هنگام بدنۀ سفالی قرمز رنگی چشمان همه را به سمت خود جلب کرد و خبر از خمره ایی سفالی در کنار این خمره داد.

 
سرانجام با تلاشی ۱۰ ساعته و حضور علاقه مندان گزی سفال اولی آزاد سازی شد ولی افسوس از تأثیر گذاری نیم قرن آبیاری درختان و فضای سبز و فشارهای ماشین آلات سنگین شهرداری که ترک هایی بسیار بر این سفال به جا گذاشته بود. در نهایت این سفال تاریخی که ریشه در دوران اشکانیان دارد در ساعت ۱۰ شب به موزه شهر ( موزه آقای مجید فروتن ) برده شد تا در کنار سفالهای هم دورۀ خود روزها و شب ها را سپری کند.
لازم است این نکته را نیزیاد آور شوم که آقای اعتمادی بخشدار عزیز و فرهنگی و علاقه مند به شهر تاریخی گز نیز بعد از ساعت اداری به محل سایت آمدند و ساعتی را در کنار ما بودند و از نزدیک پیگیر موضوع.

   
از جناب سروان هادی فرماندهی محترم کلانتری گز و دیگر همکاران و همشهریان نیز که ما را در این راسته همراهی و کمک کردند تشکر می کنیم.
امید آنکه مسئولان شهر همت کنند و با تخصیص اعتباری قابل توجه راه را برای کاوشهای وسیع تر باز کرده تا اسناد و تازه هایی بیشتر و بهتر از تاریخ این مرزو بوم بدست آوریم
نکته آخر اینکه چه زیبا بود تصاویر این همه تلاش و علاقه از شبکه های خبری پخش می شد.
مگه نه؟؟؟؟؟؟؟؟


فرستاده شده در اخبار | ۲ نظر


۲ پاسخ برای “بازهم خمره ای دیگر از گور دخمه های اشکانیان در تپه تاریخی گز”

 1. توسط حكيميان در اسفند ۵, ۱۳۹۱ | پاسخ

  با سلام خدمت اقایی ذکاوتمند میخواستم بدونم چرا اثار اشیاءتاریخی را بدست افرادی که هیچ تخصصی در این کار ندارند داده اید میخواستم بدونم خمره ای که از خاک بیرون نیاوردندند چه بلای سرشان امده ما از شما درخواست داریم که بیشتر در مورد این شناسنامه گز توضیح بدید

 2. توسط عابدی جزی در اسفند ۸, ۱۳۹۱ | پاسخ

  سلام علیکم
  با سپاس از مرحمت آقای میراث
  اگر آقای ذکاوتمند اجازه بدهند بنده اندکی توضیح درمورد پدیده اشکانی اخیر وشرایط کاوش آن بدهم.
  در باستان شناسی کلنگ بزرگ معنایی ندارد وکار با کلنگ کوچک و فرچه وبرس مویی صورت می گیرد. با تماس آقای فروتن بنده درمحل حضور یافتم و پس از بررسی موقعیت ومشاهده روش حفاری نامناسب مصلحت دیدم که شخصادرگمانه پیشرو حضور یابم تا از صدمات احتمالی جلوگیری شود متاسفانه باستان شناس مسوول به علت فوریت در انجام صورت حرفه ای را رعایت نکرده و احساس می شد کارگران محترم تجربه کافی را در انجام کاوش نداشته باشند. هرچند در مهمترین سایت ها هم کارگران نقش اصلی را در کاوش ایفا می کنند اما با یافتن مهارت کافی و نظارت مستمر حفری شکل می گیرد.متاسفانه کاوش تصادفی در تپه گز کمکی به جنبه علمی ومطالعاتی در تپه نکرد چراکه بررسی لایه ها و طبقه بندی سفال ها و شرایط پیرامونی نقش مهمی در پژوهش دارد. اصل کار باستان شناسی بر مبنای پژوهش است ور نه در آوردن اشیا به تنهایی گویایی تاریخی ندارد.
  سخن به درازا نرود و شهروند گرامیمان بگذارد که سفره دلمان و دردهای فرهنگیمان بسته و رنجور بماند.
  از سال ۸۷ به دنبال گرفتن مجوزهای کاوش برای شهرمان بودیم با ریاست وقت پژوهشکده باستان شناسی رایزنی نموده وسالیانی به دنبل کاوش رایگان تپه نماز توسط تیم کارشناسی بودیمو…
  حال کنده کاری های آشفته ای وجود دارد که با صرف مبالغی افزون انجام شده و و سر انجامش چون سر انجام گمانه پیشرویی است که نصفه نیمه رها شده و حتی مسطح نشده و آسیبهای دیگری رانیز در بر دارد. در اینجا هیچ کس مسوول هیچ کاری نیست و امور خود شکل می گیرد . بله همشهری عزیز شرح این قصه مگر شمع بر آرد به زبان…

ارسال نظر